KONTROLLÜ GÜÇ: AİKİDO

<< Geri

Arabalar… Bir zamanların unutulmaz animasyon filmi. Oğlumuzla birlikte kaç defa izledik hatırlamıyorum. Ama bildiğim bir şey var ki, Egemen filmin bütün repliklerini baştan sona ezberlemişti. İlk sahnede yer alan Şimşek Mc Quenn’in “Hıızzzzzz. Ben Hızımmmm…” kelimeleri, zihinlerimize kazınmıştır bizim de… Bu filmi her izlediğimizde bu cümle bana şunu çağrıştırırdı: Güçççç… Ben Gücümmmm.

Küçüklüğünden beri elleri güçlüdür Egemen’in. Babasından almış bu özelliğini… Yuvadayken hep korkardık; şaka için bir arkadaşına dokunsa, farkında olmadan arkadaşının canını yakacak. Hani eli ağır derler, onun gibi bir şey. Güç ama henüz kontrolsüz bir güç.

Biraz büyüdüğünde bir spor yapsın istedik. Ama istediği bir şey olsun, hem spor yapsın, hem zevk alsın, hem de fiziksel ve ruhsal anlamda katma değerli olsun. Yüzme dedik, basketbol dedik, jimnastik dedik, ne dediysek beğendiremedik. Bir gün yolumuz Zühtü Hoca’nın kursuna düştü. Egemen çalışmaları izlediği anda yapacağı sporun bu olacağına karar vermişti. O gün kaydımızı yaptırdık Aikido’ya…

Zühtü Hoca’yı kelimelere sınırlandırmak, onun Allah vergisi yeteneğine haksızlık olur sanırım. Onu tanımak, derslerini izlemek lazım. Çocuklar ile bu kadar sıcak ilişkiler kurabilirken, bu kadar da disiplini sağlayabilmek gerçekten çok zor. Hele çocukların o kontrolsüz güçlerini disiplin altına sokup, böylesi zor bir sporda enerjilerini doğru yere yönlendirmelerini sağlamak, zor iş… gerçekten zor iş. Ama Zühtü Hoca’mız bunu o kadar iyi başarıyor ki, kısa sürede bunu gözlemleyebiliyorsunuz çocuklar üzerinde. Bir kere duruşu değişiyor çocuğun, kendine güveni geliyor. Çünkü olumsuz bir durumda kendini savunabileceğini biliyor artık. Gücünün farkına varıyor. İstese, şu anda çok basit bir hareketle karşısındakinin canını yakabilir ama hangi noktada karşısındakine zarar verebileceğini çok iyi anladığı için durması gereken yeri öğreniyor. Yani gücü, kontrollü güç haline dönüşüyor artık.

Paylaşmayı öğreniyor, üst kemerlere çıktıkça alt kemerler için öğretmen olup, bildiklerini paylaşıyor. Toplum içindeki hiyerarşik yapıyı anlamasına yardımcı oluyor. Bazen kendisinden daha üst bir kemere sahip arkadaşı, yaşça kendinden küçük olabiliyor. O zaman yaşın değil, tecrübenin önemli olduğunu kavrıyor. Bazen de kendisi üst kemerlere çıkmışken sınıf arkadaşı sıfırdan başlayıp, bir anda öğrencisi olabiliyor çocuğun. Egolarından kurtulmayı öğreniyor böylece. Bunlar o kadar farklı deneyimler ki çocuklar için, AİKİDO sadece kaslarını çalıştırmıyor, her anlamda hayata hazırlıyor çocukları.

Uzakdoğu sporu denince zihninizde vurdulu kırdılı şeyler canlanıyorsa, Zühtü Hoca’yı izlemenizi tavsiye ederiz. Onun tüm bu zor hareketleri dans edercesine, zarafet ile yaptığını görünce, düşüncelerinizin değişeceğine eminiz.

Geçen gün Arabalar’ı izleyip nostalji yaptık Egemen ile… Yine aynı şeyler küçük bir farkla çağrıştı bende: Güççççç… Benn kontrollü gücümmmm…

En derin saygı ve sevgilerimizle…

Aylin - Cüneyt ERDOĞAN