Aikido

Aikido

Aikido tekniklerini Budo’dan, öğretilerini ise Bushidodan alan bir Japon Savaş Sanatıdır.
Ai-Ki-Do üç sözcükten oluşur.Bu üç sözcük;

Aİ: Birleşme, buluşma + uyumlu olma.
Kİ: Enerji (potansiyel ve kinetik enerji) + kainatı yaratan enerji.
DO: Yol, disiplin, yöntem, ekol.

Aikido; (dost veya düşman) yaratılmış tüm varlıklarla uyumlu olmayı öğrenme öğretisidir diyebiliriz.

Aikido özünü Japon Samuraylarının geleneklerinden alan bir savaş sanatı olmasına karşın, istenilen savaş sanatı değil, barış sanatıdır. AİKİDO; kendini savunmanın ve taktik birimi olmanın ötesinde, bireyin çevreye tam uyumlu bir insan olarak ortaya çıkabilmesi için ruhu mükemmelleştirmenin, vücudu ve aklı güçlendirmenin, bireyin fiziksel ve zihinsel gücünü birleştirmesinin yoludur.

AİKİDO her alanda insanın içinde bulunan potansiyelini dışarıya çıkarmasına yardım eden bir iç olgudur. AİKİDO'da belirli bir yaş, cinsiyet ya da fiziksel bir güç sınırı gereksinimi yoktur.

Her yaşta bayan, erkek ve çocuklar yapabilir.

O Sensei Morihei Ueshiba

O’sensei (Morihei Ueshiba )14 Kasım 1883’de Tanabe'de (Wakayama-Japonya) dünyaya gelmiştir. O’sensei, hayatının neredeyse tamamını savaş sanatlarına adamış ve başta jiujitsu olmak üzere judo, kenjutsu ve sojutsu gibi savaş sanatlarını uzun yıllar çalışmıştır. Uzun yıllar süren bu çalışmalar sonucunda da 1925 yılında adına “Aiki-bujutsu” dediği kendi tarzını oluşturmuştur.

O’sensei çalışmalarını sadece savaş sanatları alanında değil tinsel öğretilerle de sürekli olarak desteklemiştir. Bu tinsel eğitimler sonucunda kamil insan seviyesine ulaştığına inandığı 1925 senesinden sonra sanatını “Aiki-budo” diye adlandırmaya başlamıştır. Aikido adı ilk 1941'li yıllarda kullanılmaya başlanmasına karşın resmi olarak kullanılması 1954'lü yıllardır. 

O’sensein Aikidosu, Judonun kurucusu Jigaro Kano tarafından; “Bu benim için ideal budodur” diyerek övülmüştür. Ayrıca O’senseiyi, zamanın Japon İmparatoru Hirohito da daha önce sadece 3 savaş sanatları ustasına verilen bir ödüle layık görerek övmüştür. 

Morihei Ueshiba 26 Nisan 1969 da Japonya da ölmüştür.

Türkiye' de Aikido

Türkiye’de  Aikido eğitimi, 1983 yılında Kenji Kumagai Shihan’nın Japonya’dan ülkemize gelmesi ile başlamıştır. Her ne kadar daha öncesinde de ülkemizde Aikido eğitimi alan  kişiler olduğunu bilsek de bunlar yurtdışına eğitim almaya giden ve bireysel amaçlı eğitimin ötesine geçmeyen öğrencilerdir.

1983 yılında Kenji Kumagai Shihan ile birlikte ülkemizde "Aikikai (Hombu Dojo) Stilinde", grupların eğitimini amaçlayan dersler başlamış ve günümüzde halen devam etmektedir.