Nos Professeurs

Zühtü Akıllı Sensei

Zühtü Akıllı, 19.03.1969 yılında İstanbul'da doğmuştur. Spora 1983 yılında Judo ile başlamıştır. Birçok dövüş sanatları ile uğraştıktan sonra 1996 yılında Ali San Shihan'la AİKİDO hayatına başlamıştır.

İstanbul Aikido’nun kurucusu olan Zühtü Akıllı, Japonya Aikikai’den 4.Dan olup aynı zamanda Türkiye Aikido (Wushu) Federasyonu’ndan 5.Dan ve 4.Kademe Aikido Başantrenörüdür.

“Şu anki en modern savunma sanatı olan AİKİDO ruhsal, duygusal, zihinsel ve fiziksel yönden yaşamımızda uyum geliştirmemizi sağlayan 21.yüzyılın en gelişmiş sporu, savunma ve sanat reformudur.”


Zühtü Akıllı Sensei

SENSEİ

Üzerine çok fazla kitap, makale yazılmış olsa da bu kavram üzerinde fikir yürütmek görecelidir. Sensei kelimesi, zamanla belli bir dereceye gelmiş herkese söylenir olsa da aslen Sensei, derece ile kazanılabilecek bir sıfat değildir. Herkes sensei değildir.

Ter her zaman akar; asıl soru "ter ne ile yoğruluyor?"

Sensei, terini sabır ve saygı ile yoğuruyorsa ne ala. Acısını, öfkesini, hırslarını da katıyorsa terine, kötü...

Ter ne acı ne ego ne de kibiri kabul ediyor ama ille de ilave edenler varsa zaten onlar asla erdem merdivenlerini çıkamıyorlar.

Sensei ruhu, zaman ilerledikçe en muhteşem halini alsa da, daha yolun başındayken de nasıl pişeceği belli oluyor.

Hamuru ancak yoğuran bildiği için sizin karşılaşmış olduğunuz ilk ve tek hocanızdır kıvamını tutturan.

Ter ne kadar sizden çıksa da üzerinize , ona anlam katabilen ilk ve tek bir defa karşılaşacağınız kişidir “sensei”. Devamını Oku.

Mots clés

aikido istanbul
Zühtü Akıllı
Zühtü Akıllı Sensei
Zühtü Akıllı Aikido İstanbul
Aikido İstanbul Zühtü Akıllı Sensei