AİKİDONUN OĞLUMA KATTIKLARI - A.Ekrem AKÇADIRCI

<< Back

İstanbul Aikido - Bakırköy/İstanbul

Sayın Yetkili;

3 yılı aşkın süredir bünyenizde Aikido kursuna devam etmekte olan oğlum Ahmet AKÇADIRCI’da, kursa başladığından bu yana gözlemlediğim değişiklikler ve gelişimleri şu şekilde özetlemek isterim;

 

1 – Fiziksel Gelişim

                Ahmet fiziksel olarak daha dengeli, daha uyumlu ve gerek vücut dengesi gerek ise hareket ve eylemlerinde daha ölçülü, daha güvenli olmaya başlamıştır. Bu gelişimde yaşı haricinde Aikido dersleri sırasında ısrarla verilmeye çalışılan duruş, düşüş ve aksiyon anındaki eğitimlerinin ciddi etkisi olduğuna inanıyorum. Buna ilave olarak “odaklanma” konusunda oldukça aşama kaydetmiştir. Ben bu konuda da verilen eğitimlerin, yaklaşık 3 ayda bir yapılan sınavların ve uygulanan sınav tekniğinin ve zaman içerisinde dozajı artırılarak verilen teknik becerilerin önemli ve faydalı olduğunu gözlemledim.

 

2 – Mental Gelişim

                Sistemin tamamen devamlılık ve tekrar üzerine kurulu olduğunu gözlemliyoruz. Hem öğretilen ve hem de yeni öğrenilen teknikler düzenli olarak birbirini takip ediyor ve kişinin bu sayede eğitimi amaçlanıyor. Bu da “devamlılık”, “düzen” ve “disiplin” dediğimiz alışkanlıkları mental olarak çocuğun zihnine kalıcı olarak yerleştiriyor.

                 Zaten kazanılan aşamaların tamamı “adalet” ve “hak edilme” esasına göre dağıtıldığı için, bunu düzenli ve disiplinli bir şekilde ve devamlı çalışmadan kazanamayacaklarını bilmeleri, bu tarz bir çalışmaya alışkanlık haline getiriyor ki bu ileriki hayatlarında kendilerine kalıcı ve ciddi bir kazanım olarak kalacaktır diye düşünüyorum.

                Buna ilaveten ve en az bunun kadar önemli olan, düşük kemerli talebelerin eğitilmesinde her bir yüksek kemerli çocuğa verilen görev ve hisse, onların mental olarak hem eğitici, hem hami ve hem de denetleyici taraflarını yavaş yavaş geliştiriyor. Oğlum da bu kısmın faydalarını olgunluk ve iletişim kurma becerileri noktasında ciddi olarak görmekteyiz.

                Ben düzenli, disiplinli, ahlaklı ve adil bir öğretim sistemi uygulayan hoca ve yöneticilerine takdir ve teşekkürlerimi iletmek isterim.

Saygılarımla…

 

A.Ekrem AKÇADIRCI